Široký výber pracovných dosiek
 

Pracovná doska je ako oltár kuchyne. Z akého materiálu si ju vyberiete? Laminát, nerez, drevo, kameň? Pracovná doska musí mať vysokú kvalitu a funkčnosť. Každý materiál má svoje výhody i nevýhody. Zvážte si ich a vyberte si takú pracovnú dosku, ktorá bude viac vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu.

1. Laminát je veľmi praktický a lacný materiál z drevotriesky. V rozličnom dekore a farbe, imituje drevo i kameň. Nie je odolný voči teplu. Horúce hrnce sa preto neoplatí položiť priamo na laminátovú dosku, poškodila by sa. V trende sú laminátové dosky v lesklom prevedení.

2. Nerezová oceľ je veľmi hygienická a praktická. Vyberajú ju preto do profesionálnych kuchýň, no pomaly sa sťahuje aj do bežných domácností. Nerez je odolný voči teplu. Vyžaduje však špeciálne čistiace prostriedky na odstránenie odtlačkov prstov a na údržbu.

 

Drevo je stále v kurze, pôsobí teplo a vyzerá dobre

 

3. Drevené kuchynské pracovné dosky uprednostňujú priaznivci prírodných materiálov. Majú peknú štruktúru a sú teplé na dotyk. Drevo je prírodný vysoko nasiakavý materiál, ktorý mení objem. Treba ho pred prvým použitím a pravidelne ošetrovať olejom.

4. Žulové a mramorové dosky sú veľmi elegantné a drahé. Žula a mramor je tvrdý materiál, odolný proti poškriabaniu a teplu. Na žulu i mramor môžete bez problémov priamo položiť aj rozpálenú panvicu a nič sa nestane. Oba materiály však majú tendenciu absorbovať kvapaliny, preto sú háklivejšie. Kávu a citrón nemajú radi. Dosky z tohto materiálu dostanete v lesklom a  matnom prevedení.

 

Materiálov je neúrekom

Trendové sú lesklé materiály

 

5. Umelý kameň je tiež obľúbený pre jeho vynikajúce úžitkové vlastnosti. Ide o zmes rozomletých minerálov a polyesterovej alebo akrylátovej živice. Je odolný voči kyselinám, farbivám a vode. Pri silnom zahriatí začne uvoľňovať vodu, a tým urýchľuje horenie. Tento materiál je top pre neviditeľné spoje a praktickosť, ale je pomerne drahý.

6. Keramické dosky sú dizajnovo zaujímavé. Majú takmer nulovú nasiakavosť a hygienický povrch. Nečistoty ostávajú vždy len na povrchu dosky a stačí ich zotrieť. Chvália si ich aj pre odolnosť voči teplu a mrazu.

 

Stiahnite si zadarmo náš e-book o tom, ako predať byt čo najvýhodnejšie
 

[]
1 Step 1
Previous
Next

© – pošli-dalej.sk – Jana Beňová, Katarína Olexová

foto: shutterstock, pixabay (2)