Kontajnerový rodinný dom

Kým v Strednej Amerike stavajú rodinné domy z lodných kontajnerov bežne, na Slovensku ich je málo, ak vôbec. O jednom, ktorý by sa mal realizovať tento rok, vieme. Navrhli a naprojektovali ho architekti Marek Pavlech a Michal Paulišin.

Ide o rodinný dom v Kyselici, v okrese Dunajská Streda. Prešiel už  všetkými stupňami projektovej dokumentácie – od architektonickej štúdie až po realizačný projekt.

„Momentálne čakáme na stavebné povolenie a veríme, že tento rok ho už postavíme. Dom sa mal stavať, už na jeseň v roku 2015, no pre pracovnú vyťaženosť investora, sa jeho realizácia odkladá,“ povedal  jeden z autorov návrhu Ing. arch. Marek Pavlech.

Nie je pre každého

Ako architekt Pavlech tvrdí, takýto dom si nepostaví každý. Treba na to nadšenca, fanúšika netradičného bývania. Navyše kontajnerový dom u nás je značne komplikovanejší ako v južnejších oblastiach.

Dôvodom je veľký výkyv teplôt medzi letom a zimou, požadovaný tepelný odpor pre jednotlivé obvodové konštrukcie a s tým spojené opláštenie kontajnerov tepelnou izoláciou. Tieto kroky v južnejších oblastiach často vynechávajú, a preto je tam takýto dom aj cenovo zaujímavý.

„Domy z lodných kontajnerov sú pre architekta výzvou. Môže vzniknúť zaujímavá modulárna architektúra,“ povedal architekt Marek Pavlech, ktorý medzičasom založil vlastný ateliér pavlech architekti.
Ak sa rozhodnete pre tento spôsob stavby svojho rodinného domu, treba nájsť vhodný pozemok. Mal by byť v prvom rade prístupný pre žeriav a nákladné auto, ktoré naň kontajner privezie.

Jednopodlažné sú lacnejšie

„Navrhnutý dom v Kyselici je dvojpodlažný s náročnejším tvarom a architektúrou, čo cenu domu predražilo. Tá sa navýšila aj kvôli výraznému vystužovaniu lodných kontajnerov. Ak by išlo o jednopodlažne domy, ktoré sa nemusia až tak staticky vystužovať, ich cena by mohla podľa môjho odhadu začínať  už od 30 000 €,“ dodal Marek Pavlech.

Architekti odporúčajú izolovať kontajner zvonka. Výhodou je, že si neuberáte z úžitkovej plochy, viete priznať v interiéri niektoré plechové steny,  a najmä je to lepšie kvôli výslednej stavebnej fyzike domu. Nevýhodou môže byť, že dom stratí  kontajnerový vzhľad zvonku.

Architekt hovorí, že na Slovensku vidí potenciál budovania skôr jednopodlažných kontajnerových domov. Kontajnerové domy majú niekoľko plusov ale aj mínusov, ktoré nadšenec akceptuje. Zaujímavé je, že vedia byť mobilné, ak sa s tým počítalo už pri návrhu, dajú sa postaviť do týždňa a sú recyklovateľné.

Výhody kontajnerových domov

 • mobilita domu, musí sa s ňou počítať už pri návrhu a projekte
 • rýchlosť výstavby
 • ekologické hľadisko, využitie opotrebovaných kontajnerov
 • industriálny dizajn interiéru
 • modulárnosť

Nevýhody kontajnerových  domov

 • pozemok musí byť prístupný pre nákladné auto, žeriav a manipuláciu s kontajnermi
 • šírka kontajneru je cca 2,5 metra, je potrebné spájanie viacerých kontajnerov
 • poschodové sa cenovo skoro rovnajú murovaným domom
 • potrebné tepelné izolovanie kontajnerov, požadovaný tepelný odpor
 • potrebné statické dovystužovanie kontajnerov

Rozmery kontajnerov

 • cca  12 x 2,5 metra
 • cca  9 x 2,5 metra
 • cca  6 x 2,5 metra

© – posli-dalej.sk – Jana Beňová, Katarína Olexová

Foto:  pavlecharchitekti.sk