mezonetPri zariaďovaní mezonetu, teda bytu cez dve podlažia, si interiéroví dizajnéri doslova zgustnú. Každý mezonet je iný, odhaľuje osobitný ráz príbytku a famózny priestor. Druhé podlažie je vždy elegantné, nekopíruje celé prízemie, zato odkrýva jeho výšku a majestátnosť.

Názov pochádza z francúzskeho slova maisonette, teda domček, v anglickom preklade je mezonet duplex. Takéto dispozičné riešenie imituje rodinný dom, hoci ste v bytovom dome. Je to typické mestské bývanie, niečo medzi domom a bytom alebo alternatíva bývania v rodinnom dome.

Na prvom poschodí duplexu je zvyčajne kuchyňa, jedáleň, obývačka či hala, teda denný priestor. O úroveň vyššie sa dostanete po schodoch, kde nájdete súkromie v spálni.

Galéria býva na mezonete výrazný architektonický prvok, buď z dreva, ocele, iného netradičného materiálu. Niekde ju využívajú ako umeleckú galériu, na prehliadku obrazov, fotografií alebo iných umeleckých artefaktov. Z druhého súkromného podlažia je pekný výhľad na denný otvorený priestor, nad ktorým sa týči vysoký strop.

V socialistickej výstavbe boli mezonety vzácne. Stavitelia sa už inšpirovali zahraničím a posledné roky ich komponujú do novostavieb. Cena je pomerne vysoká, ako by ste si kúpili dva byty nad sebou.

 

Stiahnite si zadarmo náš e-book o tom, ako predať byt čo najvýhodnejšie
 

[]
1 Step 1
Previous
Next

© – pošli-dalej.sk – Jana Beňová, Katarína Olexová

Foto: shutterstock